15.08.2006

İt İte İt de Kuyruğuna

Veciz lafları pek bir severim. Tonlarca laf etsen bu lafların bıraktığı etkiyi yakalayamazsın.
Özelikle evlerde çocuklara hitaben kullanılanlara bayılıyorum.
Alın size birkaç örnek:

Yan gel Osman
Dört dönüm bostan!


Genelde lafın önüne bir "ohh" ünlemi getirilerek kullanılır. En azından babam öyle kullanırdı. Kafiyeli olması hasebiyle kulağa hoş gelen etkili bir laftır. Üniversiteyi kazanamayıp evde yatan erkek çocuklar için kullanılır.

Akşam yatmasını bilmezsiniz
Sabah kalkmasını bilmezsiniz!

Kalabalık evlerde çokça kullanılan anonim bir laftır. Lafı genelde anne yataklarından bir türlü kalkmayan çocuklarına hitaben babaya duyuracak bir yükseklikte söyler ki etkisi çok daha büyük olsun. Bu lafın söylendiği sabahın akşamında film seyretmek pek de mümkün değildir.

Ayranı yok içmeye
Tahtırevanla gider gezmeye
:)

Lafı bilenler bu lafın yukarıda yazdığım kadar kibar olmadığını da bilirler ya neyse. Efeniiim bu veciz laf genelde sapı olacağı baltayı beğenemeyen gencin olmadık isteklerine veya eylemlerine binaen söylenir ki gençte balyoz etkisi yapar.Lafın yiyen genç bir süre kendine gelemez hatta bazı bünyelerde kısa süreli içe kapanmalara neden olur.

İt ite buyurur
İt de kuyruğuna!


Bu lafı yer yemez "estağfurullah" demek gelecek güzel günler için önemlidir.
Genelde babaların kullandığı bu laf, kendisine iş buyrulan büyük çocuğun görevi küçük kardeşine yüklemeye çalışması esnasında kardeşin ciyaklamasına mukabil söylenir ki bu bir bakıma küçük kardeşin zaferi demektir.
Çok kardeşi olanlar bilir, tekne kazıntısı diye tabir edilen küçük kardeşlerin diğer kardeşlere göre avantajları çoktur:)
Taşın gediğe koyulması ile birlikte ayaklanan büyük kardeşin babaya göstermeden "sen görürsün" kabilinden parmak sallaması da adettendir.

Efeniiim bunlar aklımda kalanlar, bittabi unuttuklarım da vardır. Hatta evden eve değişen laflar da olabilir.

"Gelince yaz ayları, gevşer gönül yayları" yazı dizimizin bir başka bölümünde kavuşmak üzere en güzel günler, en güzel geceler sizlerin olsun efeniiim! 

Şen ve esen kalın:)

Not: Buraya kadar okumayı başarmış arkadaşlarım da fark etmiştir ki yazımda hiçbir sosyal mesaj yoktur.
Yaşasın sanat için sanat!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen yazıyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşınız.